Tudástár

Így számolják az érettségi pontjaidat a felvételinél

Tar Gábor | 2023-02-05
Az érettségihez közeledve mindenki hevesen számolgatja, hogy az érettségivel mennyi pontot is vihet majd a felvételire. Mutatjuk, milyen szabályok vonatkoznak az érettségi pontok számítására.

Az idei felsőoktatási felvételi egyik lényeges változása, hogy megszűnik az az általános követelmény, hogy alap- és osztatlan képzésre csak az vehető fel, aki legalább egy emelt szintű érettségivel rendelkezik.

Hova, melyik felvételi eljárásban elég a középszintű érettségi vizsga?

Az érettségi pontok számításához azonban adott szakon továbbra is szükség lehet az előírt tárgyból (vagy tárgyakból) emelt szintű érettségit tenni. A tisztánlátást a felvételi tájékoztató 1. sz. táblázata segíti: itt pontosan meg tudjátok nézni, hogy melyik képzésen milyen érettségi követelményeket kérnek, és azt milyen szinten kell teljesíteni a pontszámításhoz.

Az érettségi pontok számításakor az emelt szintű és a középszintű érettségi vizsgán elért százalékos eredményt névértéken veszik figyelembe. (Fotó: 123rf)

A felsőoktatási intézmények nyilatkozhattak, hogy olyan szakon, ahol emelt szintű kötelezettség van, elfogadnak középszintű vizsgaeredményt is. Ezt a felvételi tájékoztató 1/A. sz táblázata tartalmazza. Vagyis itt találjátok azokat a szakokat, ahová az adott tárgyból nem kell emelt szintű érettségi, a pontszámításhoz elég a középszintű érettségi is.

Érettségi pontok számítása

Alap- és osztatlan képzésre történő jelentkezésnél maximálisan 500 pontot lehet szerezni a felvételin. Ebből legfeljebb 200 pontot gyűjthetsz be az érettségivel.

Az érettségi pontok általános szabály szerint az érettségi követelményként meghatározott két érettségi vizsgatárgy százalékos eredményének összegéből jönnek ki. Érettségi vizsgatárgyanként maximum 100-100 pontot kaphatsz.

Az érettségi pontok számításakor az emelt szintű és a középszintű érettségi vizsgán elért százalékos eredményt névértéken veszik figyelembe. Vagyis például a középszintű 78 százalék és az emelt szintű 78 százalék is 78 pontot ér. A jegyeknek [elégséges (2), közepes (3), jó (4), jeles (5)] így nincs szerepük.

A felvételi pontok kétféle számítása

Alap- és osztatlan képzésre történő jelentkezésnél a felvételi pontokat kétféle módszer szerint számítják. Az egyiknél a tanulmányi és az érettségi pontjaidat adják össze (200 + 200), a másiknál pedig az érettségi pontjaidat megduplázzák (2 x 200). A két számítási mód közül automatikusan azt veszik figyelembe, amelyik számodra a kedvezőbb.

Mindkét módszernél még beszámítanak legfeljebb 100 többletpontot is, így kijön a maximálisan elérhető 500 pont. 

Többletpont szerezhető emelt szintű érettségivel is, ha ebből számítják az érettségi pontjaidat.

A legalább 45 százalékos eredményű emelt szintű érettségi vizsgáért 50 többletpontot kaphatsz.

Ha az adott szakon (pl. általános orvos) mindkét tárgyból kötelező az emelt szintű vizsga, úgy a jelentkező – amennyiben legalább 45 százalékos eredményű mindkét vizsgája – 100 többletpontot kaphat.

Végezetül ne feledd, a szeptemberben induló felsőoktatási képzésekre legkésőbb február 15-én éjfélig lehet jelentkezni.