Uni

Pontosítást adott ki Brüsszel az Erasmus-ügyben

Tar Gábor | 2023-01-27
Külön közleményt adott ki az Európai Bizottság az alapítványi fenntartású magyarországi egyetemekkel kapcsolatos decemberi uniós döntés értelmezésével kapcsolatban. Ennek lényege, hogy amíg a decemberi döntés hatályban marad, az érintett 21 hazai egyetem számára nem ítélhető meg uniós forrás az Erasmus+ vagy a Horizont Európa program keretében, azonban ebben az időszakban továbbra is pályázhatnak az uniós programokra.

„A Bizottság pontosítani kíván néhány, az uniós költségvetésnek a jogállamisági elvek magyarországi megsértésével szembeni védelmét szolgáló intézkedésekről szóló, 2022. december 15-i (EU) 2022/2506 tanácsi végrehajtási határozat gyakorlati végrehajtásával kapcsolatos elemet” – olvasható az Európai Bizottság közleményében.

Jelenleg nem írható alá új támogatási szerződés az alapítványi egyetemekkel

„A határozat értelmében az uniós költségvetés közvetlen, illetve közvetett irányítás keretében történő végrehajtása során tilos új jogi kötelezettségvállalást tenni a magyar közérdekű vagyonkezelő alapítványokkal és az általuk fenntartott jogi személyekkel. (…) Amíg az intézkedés hatályban van, nem ítélhető oda szerződés a szóban forgó szervezetek számára, és nem írható alá új, az uniós költségvetést érintő jogi kötelezettségvállalás e szervezetekkel” – szól a közlemény.

Továbbra is pályázhatnak az alapítványi fenntartású egyetemek

A brüsszeli szakzsargonban megfogalmazott hivatalos közleményben ezt követően jön a lényeg. Ugyanis amíg a fenti intézkedés hatályban van, addig a decemberi tanácsi „határozat által érintett magyar szervezetek továbbra is jelentkezhetnek pályázati felhívásokra és részt vehetnek a közvetlen, illetve közvetett irányítás keretében megvalósuló különféle uniós programok – például az Erasmus+ vagy a Horizont Európa – értékelési és kiválasztási eljárásaiban”.

Ez azt jelenti, hogy az érintett hazai egyetemek továbbra is beadhatnak majd pályázatokat az Erasmus+ vagy a Horizont Európa programok keretében megszerezhető uniós támogatásokra.

EU-s zászlók az Európai Bizottság brüsszeli épülete (Berlaymont) előtt (Fotó: 123rf)

„Azután, hogy a tanácsi végrehajtási határozatból eredő intézkedés visszavonása megtörténik, az odaítélés időpontjában a szervezetek nem fognak ezen indokból támogatásra nem jogosultnak minősülni, és így újra lehetségessé válik jogi kötelezettségvállalást aláírni velük” – folytatódik a közlemény. Vagyis, amint visszavonják a decemberi döntést, az alapítványi fenntartású egyetemekkel alá lehet majd írni az egyes uniós programokhoz kapcsoló EU-támogatás folyósítását biztosító szerződéseket.

A hozzánk érkező Erasmus-diákokat nem érinti az ügy

Az Európai Bizottság azt is egyértelművé tette a közleményben, hogy a decemberi tanácsi határozat a csereprogramokban Magyarországra érkező külföldi diákokat nem érinti. Mivel „az ilyen típusú mobilitás (»bejövő mobilitás«) a küldő országok szervezeteivel, azaz Magyarországon kívüli szervezetekkel aláírt támogatási megállapodások hatálya alá tartozik.”

Navracsics: márciusban jöhet a jogszabály-módosítás

Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter szerdán Brüsszelben tárgyalt az ügyben a kérdésért felelős uniós biztosokkal. A tárgyalások után lényegében ugyanezt nyilatkozta: „nem fenyegeti veszély az Erasmus+ oktatási és a Horizont Európa kutatási programok folytatását, folyamatosan lehet tovább jelentkezni a kiírt pályázatokra.”

Navracsics Tibor a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa (EKF) nemzetközi sajtótájékoztatóján a veszprémi Pannon Egyetemen 2023. január 21-én. (Fotó: Vasvári Tamás/MTI)

Navracsics Tibor egyben kiemelte: a magyar kormány tudja kezelni az Európai Bizottság aggályait az alapítványi fenntartású iskolákkal kapcsolatban. A brüsszeli testület problémaként jelölte meg azt, hogy az érintett 21 egyetem csaknem felének kuratóriumaiban politikusok ülnek, és mandátumuk határozatlan időre szól.

A miniszter ezzel kapcsolatban kihangsúlyozta, hogy a magyar kormány számára nem akadály ennek módosítása.

Megfelelő szabályozással meg ezt lehet oldani (…) két nem túl bonyolult jogszabály-módosításról van szó. Ezeket márciusban az Országgyűlés várhatóan elfogadja

– mondta Navracsics Tibor.

A Corvinus rektora is megszólalt az ügyben

„Nehéz elképzelni ennél elhibázottabb és kontraproduktívabb döntést” – írta az Európai Bizottság magyarországi Erasmus+ programokat érintő döntéséről a Corvinus rektora. Takáts Előd, valamint Mohácsi Nagy Piroska, a London School of Economics and Political Science vendégprofesszora a Project Syndicate nemzetközi véleményoldalon jelentetett meg közös cikket a témában.

Szerintük amíg a milliárd eurós infrastrukturális projekteknél felmerülhetnek jelentős korrupciós vagy összeférhetetlenségi kockázatok, addig az Erasmus+ és a Horizont Európa programok esetében nem lehet erről beszélni.