Uni

Nem jött össze az Erasmus? Elmondhatod, mivel lehetne elősegíteni a kinti tanulmányokat

Tar Gábor | 2023-03-05
Az Erasmus-programok ügyében illetékes EU-s „kormányzat”, az Európai Bizottság a tanulmányi célú mobilitásról, vagyis az EU-n belüli külföldi tanulmányokról nyilvános konzultációt indított. Most bárki elmondhatja véleményét, szerinte milyen intézkedésekkel lehetne még könnyebbé tenni a külföldi tanulmányi programokban való részvételt.

Az EU-s polgárok véleményét kérik

Az Európai Bizottság egy tanácsi ajánlásra (vagyis egy nem kötelező erejű jogi aktusra) vonatkozó javaslata kidolgozásához az uniós polgárok véleményét is várja arról, hogy mik a legfőbb akadályok a tanulmányi célú mobilitás terén.

Továbbá arra is kíváncsi a brüsszeli testület, hogy milyen eszközökkel lehetne a tanulmányi mobilitásban való részvételt elősegíteni – hívta fel a konzultációra a figyelmet Kalas Vivien, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa (NKE) Stratégia Kutatóintézetének kutatója.

Mit szeretnének tudni az Erasmus kapcsán?

Az Európai Bizottság azt szeretné elérni, hogy az oktatás és képzés különböző szintjein tanulók és dolgozók körében növekedjen a mobilitási programokban részt vevők aránya.

Mindennek az egyik előfeltétele, hogy a külföldi tapasztalatszerzés útjában álló akadályokat a tagállamokkal közösen lebontsa – írta a ludovika.hu blogján közzétett bejegyzésében Kalas Vivien.

Az Erasmus-program 1987-es indulása óta közel 13 millióan tanultak, vettek részt képzésben, dolgoztak külföldön. (Fotó: 123rf)

Az uniós intézmény a javaslat véglegesítését megelőzően nyilvános konzultációt indított, melynek során valamennyi uniós polgár megnevezheti a legfontosabb visszatartó tényezőket. Emellett elmondhatja véleményét, miként lehetne elősegíteni azt, hogy minél többen vehessenek részt a tanulmányi mobilitási programokban.

Május 3-ig mondhatod el a véleményed

A konzultációs kérdőív – melyet május 3-áig bárki kitölthet – két nagyobb részből áll. Az első részében a Bizottság az otthonmaradás okaival kapcsolatban várja az észrevételeket. A kérdéseket több problémakör köré építette, mint például

  • információhiány,
  • anyagi nehézségek,
  • adminisztratív akadályok
  • külföldön szerzett képesítések elismertetésével kapcsolatos problémák.

A konzultáció második részében arra adhattok visszajelzést, milyen ösztönző intézkedésekre lenne szükség, milyen döntéseket kellene meghozniuk a tagállamoknak és a Bizottságnak, hogy segítsék a külföldi tanulmányi részvételt.

 

Közel 13 millió résztvevő

Noha megfelelő intézkedésekkel még tovább lehetne növelni a tanulmányi okokból külföldön hosszabb vagy rövidebb időt töltő polgárok számát, azt láthatjuk, hogy az ennek keretéül szolgáló egyik legfontosabb programban, az Erasmus+-ban egyre többen élnek a mobilitás lehetőségével – jegyzi meg az NKE kutatója.

Az Európai Bizottság adatai szerint az Erasmus+-program keretében – annak 1987-es létrehozása óta – közel 13 millióan tanultak, vettek részt képzésben, dolgoztak külföldön.

Erasmus-ügy: továbbra is lehet pályázni a programra

Mint ismert, az EU Miniszterek Tanácsának decemberi döntése értelmében az alapítványi fenntartású hazai egyetemek nem kaphatnak friss támogatásokat az EU által finanszírozott Erasmus+ oktatási csereprogramból, valamint a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramból.

Ennek ellenére – ahogy azt az Európai Bizottság is elismerte – az érintett hazai egyetemek pályázatokat továbbra is beadhatnak az Erasmus+ vagy a Horizont Európa programok keretében megszerezhető uniós támogatásokra.

Továbbá a Kulturális és Innovációs Minisztérium azt közölte, hogy az uniós döntés a jelenleg futó csereprogramokat nem érinti. „Az erre vonatkozó pénzügyi keretek biztosítottak, így a hallgatókat semmilyen hátrány nem érheti”.

 

Erasmusos élményekről itt is olvashatsz

Erasmus-programmal kapcsolatos gyakorlati tudnivalókról, a diákok élményeiről ezekben a cikkekben olvashatsz:

Így duplázd meg az erasmusos élményeket – interjú

Erasmus+ élmények: Lisszabonban jártunk

5 nyomós érv amellett, hogy szakmai gyakorlatra menj Erasmussal