A legtöbben nem abban a városban járnak egyetemre, ahol felnőttek, vagy az addigi életüket töltötték. Ha teljesen idegen számodra a környezet, kezdj el ismerkedni a várossal és a főbb útvonalaiddal (például vonat- vagy buszpályaudvar – albérlet/kollégium – egyetem). Elsőre biztosan furcsa és szokatlan lesz az új helyzet, de ahogy telik az idő, egyre inkább otthon fogod érezni magad.
Egyetemistaként már senki nem fog a kezedet fogva terelgetni és emlékeztetni, hogy milyen határidős feladataid vannak, mit nem szabad elfelejtened. Ha nem otthon folytatod az életet, gondoskodnod kell a bevásárlásról, az étkezésedről, a kollégiumi vagy albérleti díj fizetéséről, és neked kell megoldanod a felmerülő problémákat is. Ez otthonról kiszakadva elsőre ijesztőnek tűnhet, de hidd el, bele fogsz jönni!
Az egyetemen már te fogsz felelni a saját időbeosztásodért. A tárgyak felvétele az első nagy megpróbáltatások közé tartozik, ugyanis sokszor a gyorsaság (és a szerencse) dönti el, milyen előadásokat sikerül felvenned. Ha összeáll az órarended, látni fogod, hogy lesznek olyan napok, mikor az első órád csak késő délelőtt kezdődik, és az utolsó néha este ér véget, de azon sem kell csodálkoznod, ha hosszabb szünetek telnek el két előadás között.
Hogy miért? Mert ilyenkor zajlik a két félév egy-egy vizsgaidőszaka, ami sokszor a megfeszített tempóról és az éjjel-nappal tanulásról szól. Elcsépelt dolognak tűnhet, de ne hanyagold el a tanulást a szorgalmi időszakban, így kevesebb dolog fog egyszerre a nyakadba szakadni.
Az egyetemen már te fogsz felelni a saját időbeosztásodért. (Fotó: Freepik)
Érdemes már előre tervezgetni, milyen sorrendben veszed fel a vizsgákat, mert nem könnyíted meg a saját helyzetedet, ha egy napra kettő is jut belőlük. Ha nem szeretnél magadnak többletkiadásokat, tartsd szem előtt, hogy sok esetben a pótvizsgák díjkötelesek! De, hogy ne csak rossz dolgokat mondjak: Ha jól osztod be az idődet és gyorsan leteszed a vizsgákat, több időd marad lazítani a következő szorgalmi időszak előtt.
Itt az idő, hogy mindent megismerj! A pezsgő egyetemi élet sok mindent tartogat számodra a tanuláson túl is, tele van lehetőségekkel és izgalmas programokkal, amiket nem érdemes kihagynod. Ha nyitott vagy az ismerkedésre, sok barátra tehetsz szert, izgalmas és érdekes emberekkel találkozhatsz, új hobbikat kereshetsz, megtalálhatod, hogy mi érdekel téged igazán.
Ha a kezdeti megpróbáltatásokon túl vagy, az első félév a legkönnyebb, hiszen a beilleszkedésről és az egyetemi élet megismeréséről szól, nem kell még komoly kutatásokat végezned, nem nyomaszt még a szakdolgozat megírása. Készülj fel, használd ki a lehetőségeidet és vesd bele magad az új életedbe!