Uni

Az egyetem 5 legnagyobb előnye

Szádeczky-Kardoss Klára | 2023-01-13
Megfordult a fejedben a felvételi kapcsán, hogy valóban szükséged van-e arra, hogy továbbtanulj? Sokan puffogtatják a környezetedben, hogy a diploma nem ér semmit, és felesleges az egyetem? Pedig tévednek, mert nem csak az orvosok és mérnökök esetében elengedhetetlen a diploma. Ne csak a papír motiváljon, az csak a bizonyítéka lesz annak, amit elértél.

Az egyetem során magától értetődően rengeteg új tudás birtokába kerülsz. Így olyan területeken helyezkedhetsz el, amire máshogy nem lenne lehetőséged. Közel sem hasonlítható a középiskolai ismeretek bővítéséhez. Sorra vesszük, hogy mi az öt legnagyobb előnye, ha ezt a formáját választod saját magad továbbképzésének.

 

1. Az elméleti tudás megszerzése a legjobbaktól

Egész középiskola alatt arra igyekeznek a tanárok felkészíteni, hogy egy jó érettségivel könnyedén bejuthass az általad választott felsőoktatási egyetemre. Ha jól alapozod meg a tudásod, nem csak a felvételinél lesz könnyű dolgod! Lesz mire építened az egyetemen is. Így a diplomához szükséges anyagot már bőven az egyetemi éveid előtt kezded elsajátítani. A tökéletesítéséhez viszont elengedhetetlenek az oktatóid tapasztalatai és meglátásai. Hiszen önszorgalomból ugyan megveheted és megtanulhatod egy szak óráihoz szükséges könyveket, és tényleg fontos ismeretekkel fogsz gazdagodni, de a kontextus és az összefüggések megértése mind csak rajtad múlna. Ellenben a területén magas szinten jártas professzor vagy oktató olyan háttértudást tud nyújtani, amikhez kevés az írásos tananyag.

Az egyetem során rengeteg új tudás birtokába kerülsz. (Fotó: 123rf)

Ezért is érdemes valóban bejárni az előadásokra, nem csak a többiek jegyzeteiből összekaparni részinformációkat a vizsgára.

 

2. A gyakorlat teszi a mestert

Számtalan olyan szak van, ahol elméleti és gyakorlati szinten is el kell sajátítani a tudást, hogy valóban el tudj helyezkedni a szakterületeden. Pusztán a padban ülve, elméleteket hallgatva nem lehet mindent megtanulni. Az egyetemen nemcsak lehetőséged lesz kipróbálni bizonyos módszereket, technológiákat és helyzeteket, hanem lehetőséget is biztosítanak, hogy szakmabeliektől tanulj. Részben, amikor a szemináriumot olyan óraadó tartja, akinek naprakészek az információi, hiszen az egyetem mellett valóban ezzel foglalkozik főállásban. Másrészt az egyetemek olyan gyakornoki programokban is részt vesznek cégekkel, ahová csak az egyetem hallgatójaként van esélyed bejutni.

A kötelező szakmai gyakorlat során akár már a későbbi munkahelyedet is megtalálhatod. A tehetséges gyakornokokat a cégek előszeretettel veszik fel végleges pozíciókra.

 

3. Mindig van tovább

Az egyetemi oktatás varázsa, hogy az alapképzés után eldöntheted, hogy ezen a területen szeretnéd tovább mélyíteni az ismereteidet, vagy a szakodhoz kapcsolódó, de kicsit más irányú képzés érdekel. Esetleg valami egészen más. A mesterszak kiválasztásakor, ha egy másik szakon folytatod, mint amilyen alapon voltál, pár plusz óra elvégzésével új vizekre evezhetsz! Hiszen az első három év alatt számos más területbe is belekóstolhattál, tovább kristályosodhatott, mi érdekel igazán. Ha pedig mester után még ennél is jobban, szinte már akadémiai szinten szeretnél elmélyedni valamiben, akkor ott van számodra a PhD-képzés lehetősége.

Sokan egyszerre, vagy egymás után több alapszakot is végeznek, esetleg több mesterre is mennek. A különböző ismeretek halmozásával és egyedi kombinálásával olyan tudás birtokába juthatsz, amivel tényleg különlegeset és értékeset tudsz nyújtani a munkaerőpiacon.

 

4. A barátok a bulizáson kívül másra is jók

Egyetemen új barátokat szerezni mindig jó dolog. Lesz kivel beszélgetni szünetben, megosztani az egyetemi hétköznapjaid problémáit, közösen tanulni vagy jegyzetet cserélni. A vizsgák után és a szorgalmi időszakban pedig együtt ereszthetitek ki a gőzt. Továbbá végre olyanokkal veheted körbe magad, akiknek nagyon hasonló az érdeklődési köre, akikkel beszélgethetsz a szakoddal kapcsolatos témákról. Akik tanácsokat adhatnak abban is, hová érdemes szakmai gyakorlatra menni. Az egyetem után pedig lesznek ismerőseid a szakmában, akik munkakeresésnél is jól jöhetnek. Tudni fognak arról, ha éppen megüresedik egy pozíció annál a cégnél, ahol dolgoznak.

Természetesen ne érdekből barátkozz, hogy majd később protekciót kapj, de sosem árt, ha az egyetemi ismerőseid által jobban átlátod a szakterületed aktuális lehetőségeit.

 

5. Az egyetem újfajta szemléletet ad

Hiába a sok olvasmány, a gyakorlati óra, hiába mondja el a tanárod, mi miért fontos, ha nem látod át a nagyobb összefüggéseket. Az egyetemi tanulmányaid során megváltozik a gondolkodásod, egy sokkal felnőttesebb és szakmaibb hozzáállásod lesz a témákhoz. Megtanulsz tudományosan fogalmazni, gyakorlatiasan gondolkodni. Összességében kapsz egy olyan semmihez sem fogható világnézetet, amit korábban egyik iskolában sem tapasztalhattál meg. Talán ez az egyetem egyik legnagyobb előnye. Hiszen lehet, hogy végül más szakterületen helyezkedsz el, mint amit végeztél, ám az élet minden pillanatában jól jöhet az a gondolkodásmód, amit itt megismertél.

Címkék: diák   egyetem   felsőoktatás   gyakorlat   tanulás   továbbtanulás   tudás