Az SE 2019-ben indította el a Családbarát Egyetem Programot, amellyel azt szeretnék elérni, hogy minél kevesebb akadály gördüljön a családalapítás elé. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora szerint az egyetem régóta elkötelezetten családbarátnak vallja magát, amihez a gyakorlatban is tartják magukat. Számukra ez nem egy távoli kitűzött cél, hanem a mindennapi működésük meghatározója. Az intézmény ezentúl szeretne minden nap többet tenni azért, hogy a Semmelweis hallgatói és dolgozói könnyen megtalálják az egyensúlyt a tanulás, munka és gyereknevelés között.
Kopp Mária professzor kutatásai szerint a tervezett és a megszületett gyermekek száma közötti különbség a diplomával rendelkező nők körében a legmagasabb, amelynek legfőbb okai a meghosszabbodott tanulmányi idő, a szakmai életút megkezdése és kiépítése, majd
Az együttműködés létrejöttével a Semmelweis Egyetem csatlakozott a családbarát egyetemek közé, a Mozgalom eddig a Debreceni Egyetemmel, a Debreceni Református Hittudományi Egyetemmel, a Budapesti Corvinus Egyetemmel, a Szent István Egyetemmel, a Szegedi Tudományegyetemmel, az Óbudai Egyetemmel, a Miskolci Egyetemmel, az Esterházy Károly Katolikus Egyetemmel, a Soproni Egyetemmel az Állatorvostudományi Egyetemmel, valamint a Veszprémi Egyetemmel kötött megállapodást.
Ujvári Enikő, a Három Királyfi, Három Királylány Alapítvány kuratóriumának alelnöke szerint
Merkely Béla rektor és Ujvári Enikő, a Három Királyfi, Három Királylány Alapítvány kuratóriumának alelnöke az együttműködési megállapodás aláírási ünnepségén (Fotó: MTI: Szigetváry Zsolt)
Az elmúlt években a Semmelweis Egyetem és a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) között együttműködés alakult ki kutatások, kurzusok, oktatási anyagok és konferenciák formájában. Az intézmény családbarát egyetemmé válásával új oktatási, kutatási és családbarát intézkedések, programok, kurzusok és projektek születnek majd.
A világ legjobbjai között a magyar egyetemek