Újabb egyetem közölte, miként adja ki a diplomát nyelvvizsga nélkül

Tar Gábor | 2023-02-16
A diplomához szükséges nyelvvizsga-követelmény megszüntetésével kapcsolatban azt közölte az Óbudai Egyetem, hogy azok a hallgatók, akik a 2022–23-as tanév tavaszi félévében, illetve a 2023–24-es tanévben abszolutóriumot szereznek, nyelvvizsga nélkül is megkapják a diplomájukat.

December 7-én szavazta meg az Országgyűlés a diplomaszerzéshez szükséges nyelvvizsga-követelmény megszüntetését. A felsőoktatási törvény módosítása értelmében a diploma kiadásának megkövetelt előfeltétele csak a sikeres záróvizsga lett. A korábbi szabályozás szerint legalább egy középfokú nyelvvizsga is kellett ahhoz, hogy a hallgató diplomát kapjon.

A felsőoktatási törvény módosítása bár nem követel meg nyelvvizsgát a hallgatóktól, de nyelvtudást igen. Egyben kötelezi a felsőoktatási intézményeket, hogy biztosítsák a szaknyelvi tudás megszerzését a hallgatóknak.

Az Óbudai Egyetem (ÓE) a jogszabályváltozással kapcsolatban most közleményt adott ki. Ebben az intézmény rektora, Kovács Levente kiemelte:

a diplomák kiadásának nem lesz feltétele a nyelvvizsga, de a nyelvtudás a követelményrendszer része marad.

A nyelvtudás mérésére úgynevezett belső ellenőrzési pontokat vezetnek be a tantervükbe, a részletek kidolgozását nyelvtanárok bevonásával végzik.

A 2024–2025-ös és a 2025–2026-os tanévben abszolutóriumot szerző hallgatóknál az úgynevezett a belső nyelvi követelmény, míg a 2026–2027-es tanévtől abszolutóriumot szerző hallgatók esetében már az új (F) tanterv elvárásainak megfelelő nyelvi szint teljesítését várja el az intézmény.

A diplomák kiadásának nem lesz feltétele a nyelvvizsga, de a nyelvtudás a követelményrendszer része marad (Fotó: Óbudai Egyetem)

Az átmeneti időszakot így szabályozza az ÓE

Kovács Levente azt is közölte, hogy az Óbudai Egyetem az átmeneti időszakot is szabályozta. Eszerint nyelvvizsga nélküli is átvehetik diplomájukat az alábbi hallgatók:

• akik 2021. december 31. és 2022. december 20. között záróvizsgát tettek,
  • akik a 2022–23-as tanév őszi félévében abszolutóriumot szereztek,
  • akik a 2022–23-as tanév tavaszi félévében abszolutóriumot szereznek,
  • akik a 2023–24-es tanévben abszolutóriumot szereznek.

2021. augusztus 31. a fontos időpont

A nyelvvizsga-követelmény megszüntetéséről már korábban megírtuk, hogy a nyelvvizsga-mentességet a 2021. augusztus 31-ét követően záróvizsgát tett, de oklevelet nem szerzett hallgatókra vagy volt hallgatókra is alkalmazni kell. A dátumnak azért van jelentősége, mert azok, akik 2021. augusztus 31. előtt tettek záróvizsgát, a koronavírus-járvány miatt meghozott nyelvvizsga-amnesztia értelmében már mentesültek a nyelvvizsga-kötelezettség alól.

Mint ismert, a Covid miatt a kormányzat 2020-ban és 2021-ben is nyelvvizsga-amnesztiát vezetett be. Ennek értelmében azok mentesültek a diplomaszerzés feltételéül előírt nyelvvizsga-kötelezettség alól, akik 2020., illetve 2021. augusztus 31-ig sikeres záróvizsgát tettek.

Más egyetemek is döntöttek a diplomák kiadása ügyében

Korábban megírtuk, hogy más egyetemek milyen szabályokat hoztak a nyelvvizsgával nem rendelkező hallgatók diplomakiadására.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem decemberben azt közölte, hogy legkésőbb 2023. január 19-ig kiállítja az oklevelét azoknak, akiknek ezt a korábbi szabályozás értelmében a nyelvvizsga hiányában nem tehette meg.

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) is közleményt adott ki decemberben a nyelvvizsga-követelmény megszüntetésével kapcsolatban. Eszerint azon hallgatók számára, akik 2021. augusztus 31-ét követően tettek záróvizsgát, de nyelvvizsga hiányában oklevelüket nem vehették át, külön kérelem nélkül 30 napon belül kiállította azt az SZTE. Ennél azt vették figyelembe, hogy a törvénymódosítás 2022. december 20-án lépett hatályba, amely a jogosultság kezdő időpontja.

A 2022–2023 őszi félév végéig abszolvált és a nyelvi követelményeket még nem teljesítő hallgatók esetében szintén a fenti eljárás kerül alkalmazásra, miután sikeres záróvizsgát tettek. Számukra az oklevél kiadásra fennálló 30 napos határidő a sikeres záróvizsga napjának dátumával indul.

A Pécsi Tudományegyetem azt közölte: azok a hallgatók, akik 2021. augusztus 31-ét követően sikeres záróvizsgát tettek, de – nyelvvizsga hiányában – oklevelüket nem vehették kézhez, illetve 2023. augusztus 31-ig sikeres záróvizsgát tesznek, megkaphatják oklevelüket.

A Miskolci Egyetem pedig adategyeztetést kért a 2021. augusztus 31-ét követően sikeres záróvizsgát tett és nyelvvizsgával nem rendelkező hallgatóktól az okleveleik kiállításához.