Uni

Magyarországra érkezett a Coursera

Tar Gábor | 2023-01-24
Európában elsőként a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kötött átfogó megállapodást a világ legnagyobb oktatási platformjával.

A most aláírt megállapodás szerint az SZTE hallgatói és oktatói a jövőben korlátlanul hozzáférhetnek a Coursera tananyagaihoz.

A 2012-ben alapított, a világ legnagyobb online oktatási platformjának számító Coursera felületén 275 felsőoktatási intézmény és vállalat (többek között a Yale, a John Hopkins Egyetem, a Google és az IBM) digitális képzései érhetők el.

A Covid idejére nyúlik vissza a kapcsolat

Az SZTE és a Coursera kapcsolata 2020 tavaszán kezdődött. Akkor a platform ingyenes licencekkel támogatta az egyetem átállását a Covid miatt szükségessé vált online oktatásra. Az elmúlt három évben 2500 licenc segítségével fértek hozzá az egyetem hallgatói, oktatói és munkatársai a felülethez.

Az SZTE központi épületében külön rendezvényt tartottak a Coursera-val kötött megállapodás aláírásának apropóján (Fotó: SZTE)

Az SZTE és a Coursera által most megkötött megállapodás értelmében az SZTE hallgatói és oktatói a jövőben korlátlanul hozzáférhetnek a Coursera online tananyagaihoz.

Európában elsőként az SZTE-vel köt ilyen jellegű, átfogó együttműködést az oktatási platform, amelyen világszerte több mint 100 millióan tanulnak.

A Coursera kurzusait beszámítják az egyetemi tanulmányokba

Az SZTE közleménye szerint Rovó László, az SZTE rektora hangsúlyozta: a Coursera kurzusain megszerzett, az egyetemek és vállalatok által kiadott, az SZTE hallgatói számára ingyenes hivatalos igazolásokat be lehet számítani az egyetemi tanulmányokba.

Továbbá ezek a kurzusok remek lehetőséget jelentenek a nyelvi készségek, különösen a szakmai nyelvtudás fejlesztésében. A középiskolások pedig a Coursera for SZTE programon keresztül készülhetnek fel szegedi egyetemi tanulmányaikra.

Az SZTE fejlesztésének eredménye az első magyar nyelvű Coursera kurzus, az eddig már több mint 8500 tanulót vonzó A tanulás tanulása, ahol tanulásmódszertani ötletek és tanácsok segítenek a hatékony és sikeres tanulásban. A középiskolások 2024-től intézményi pontokra is beválthatják ezt a tudást, ezzel is növelve a felvételi pontszámukat.

Az SZTE tavaly a legjobb hazai egyetem lett a QS rangsorában

Az SZTE-vel kapcsolatban tavaly megírtuk, hogy az egyetemek tevékenységét minősítő londoni elemző cég, a Quacquarelli Symonds (QS) 2022-es felsőoktatási világrangsorában az SZTE érte el a legjobb helyezést a hazai egyetemek közül (551-560. hely az 1422 intézményt rangsoroló listán).

Az egyetemmel kapcsolatban a napokban arról is beszámoltunk, hogy az SZTE szeptemberben induló képzéseinél összesen 7 417 elsőéves hallgatót lehet majd felvenni állami ösztöndíjas helyre.