Free

A ChatGPT vizsgázik az egyetemisták helyett, megijedtek a tanárok 

Halaska Gábor | 2023-02-11
Világszerte sok egyetemista használja a ChatGPT csetbotját dolgozatok, beadandók írására. Az ingyenes mesterséges intelligencia (MI) alkotója, az OpenAI most megoldást nyújt – új programot mutatott be: ez el tudja dönteni, hogy adott anyag egy MI gép munkája vagy valódi ember tollából született – de persze nem 100 százalék bizonyossággal.

A ChatGPT népszerűsége kiveri a biztosítékot a tanároknál

A sokat emlegetett ChatGPT egy mesterséges intelligencia (MI, angol rövidítéssel AI), amely sokféle feladatot tud ellátni. Így több között: szerelmes levelet, vagy programot ír. Mi több: újabban besegít az iskolás munkák, a házi dolgozatok megírásába – nyilván ezt már a tanárok sem nézik jó szemmel.

Nem csupán otthon, de egy online dolgozat közben (vagy számítógépes, iskolai írásbelin, akár mobiltelefonról) is egyre gyakrabban használják a programot elsősorban az egyetemisták. Így néhány tanár arra kényszerült, hogy az eddig elektronikusan íratott dolgozatot újra papirosra váltsa. 

Az ausztráliai Deakin Egyetem egyik oktatója elmondta, hogy a nyári időszakban az általa javított vizsgák közül körülbelül minden ötödiknél használtak mesterséges intelligenciát.

A témában az Uniside.hu is írt a közelmúltban egy részletesebb cikket. Olvasd el a ChatGPT kapcsán készült írásunkat.

A ChatGPT tanárok kedvence is lehetne?

Az OpenAI segítő kezet nyújt a kétségbeesett tanárok számára, ám figyelmeztet: a program – egyelőre, illetve finoman szólva  – nem tökéletes.

Egy blogbejegyzésben az OpenAI egy új ellenőrző eszközről írt, amelyet arra képeztek ki, hogy megkülönböztesse az ember és az MI által írt szöveget. Az Open AI kutatói szerint bár „lehetetlen megbízhatóan felismerni minden mesterséges intelligenciával írt szöveget”, egy jó program valamennyit mégis képes kiszűrni. Az eszköz hasznos lehet olyan esetekben, amikor a mesterséges intelligenciát „csalásra” használják.

Az új ellenőrző program az MI által írt angol nyelvű szövegeknek csupán 26 százalékát azonosította be jól. Továbbá az esetek 9 százalékában számítógépes fogalmazásnak titulálta az emberek által írt szöveget.

A kutatók szerint a szövegfelismerési hatékonyság egyenesen arányos a fogalmazás hosszával. Minél hosszabb egy írás, annál nagyobb valószínűséggel helyes a szoftver  megállapítása – főként angol szöveg esetén, hiszen egyelőre leginkább itt használható a program.

Van, ahol tiltják, máshol támogatják

Megosztóak a ChatGPT-vel – és összességében az MI-vel – kapcsolatos kérdések. Néhány iskolában betiltották használatát, máshol azonban támogatóak.

Kevin Roose, a New York Times újságírója szerint: egy New York-i tanárokból és állami iskolai igazgatókból álló csoportnak tartott előadáson a részvevőket elsősorban a népszerű ChatGPT érdekelte. Úgy látja: az oktatók bizony félnek a következményektől, elsősorban a korábban említett csalásoktól. 

Ám a középiskolákban is hasznát vehetik a programnak: akad oktató, aki a dolgozatai értékeléseinél Mi-t használ, hiszen az jóval részletesebb értékelést ad, mint amilyet ő maga adott volna, és ráadásul gyorsabban is!

Érthető a tanárok aggodalma: a programozók sokak szerint újfajta „szörnyet” szabadítottak ki, melynek korlátai még nem ismertek. Nem meglepő ezek után, hogy valamennyi New York-i állami iskola betiltotta annak használatát az iskola számítógépein. Igaz, ez nem állítja meg a diákokat abban, hogy otthon használják.

A New York Times le is vonta a következtetést. E szerint az elmúlt hetekben több tucat pedagógussal beszélgettek, és arra jutottak, hogy a ChatGPT kitiltása az osztályteremből nem az igazi. Az iskoláknak inkább a mainál sokkal átgondoltabban kéne alkalmazniuk a ChatGPT-t, mint oktatási segédeszközt, amely felszabadíthatja a diákok kreativitását, személyre szabottan korrepetálhat.

Nyitókép: Unsplash.com