Bölcsészettudományi képzések széles skálája hazánkban

UNIside | 2022-09-21
Új cikksorozatunkban bemutatjuk nektek a képzési területek legfontosabb tudnivalóit. Elsőként a bölcsészettudományi képzési területeket nézzük meg alaposan, amely jelenleg a második legnépszerűbb – a gazdaságtudományi képzési terület után – a hallgatók körében.

A bölcsészettudományi képzési terület alapképzési szakjai közé tartozik az anglisztika, a germanisztika, a keleti nyelvek és kultúrák, a közösségszervezés, a magyar, a néprajz, az ókori nyelvek és kultúrák, a pedagógia, a pszichológia, a régészet, a romológia, a szabad bölcsészet, a szlavisztika, a történelem és az újlatin nyelvek és kultúrák.

Annak ellenére, hogy a frissdiplomások az átlagjövedelem tekintetében a germanisztika szakon szerzett diplomával (bruttó 344 ezer forint) és az újlatin nyelvek és kultúrák szakon szerzett diplomával (bruttó 323 ezer forint) számíthatnak a legnagyobb bérre, mégis az anglisztika, a közösségszervezés és a pszichológia szakok a legnépszerűbbek.

Fotó: 123RF

Anglisztika

A nyelvtudományok szerelmeseinek nem lehetnek idegenek a különböző -isztika végződésű szakok, amelyek közül az anglisztika áll évek óta a dobogó legtetején, legalábbis népszerűség szempontjából. Ha ezt a szakot választod, mélyebben megismerkedhetsz az angol nyelvvel és az angol nyelvű országok kultúráival, valamint a Közös Európai Referenciakeret felsőfokú C1 szintjén tudsz majd kommunikálni, szóban és írásban egyaránt.

Közösségszervezés

Ez a szak 2017-ben jelent meg először a választható szakok listáján, és igen hamar bekerült a három legnépszerűbb bölcsészettudományi képzés közé. Ha ezt a képzést választod, olyan szakemberré válhatsz, akinek feladata a kulturális, humán, közösségi alapú társadalom- és gazdaságszervező munka végzése, különös tekintettel a közösségszervező és -fejlesztő feladatokra.

Pszichológia

A pszichológia szak népszerűsége évek óta töretlen a bölcsészettudományi képzések terén. Az oktatás keretén belül pszichológia elméleti és gyakorlati módszereivel képeznek viselkedéselemző szakembereket. Az alapszakos diploma megszerzése után képes leszel csoportok, szervezetek elemzésére és fejlesztésére. Az oktatás keretén belül a pszichológia elméleti és gyakorlati módszereivel képeznek téged viselkedéselemző szakemberré.

Magyarországon összesen 10 egyetem közül választhatsz, ha valamelyik bölcsészettudományi szakon szeretnél diplomát szerezni:

• Debreceni Egyetem
  • ELTE
  • Eszterházy Károly Katolikus Egyetem
  • Kodolányi János Egyetem
  • Károli Gáspár Református Egyetem
  • Miskolci Egyetem
  • Pannon Egyetem
  • Pécsi Tudományegyetem
  • Pázmány Péter Katolikus Egyetem
  • Szegedi Tudományegyetem

Kutatások szerint a diploma megszerzését követően azok keresnek a legjobban, akik az ELTÉn végeztek, és a végzettek száma is itt a legmagasabb. A kutatás arra is kitér, hogy a bölcsészettudományi szakon végzett hallgatók átlagosan két hónappal a tanulmányaik befejezése után helyezkednek el.