Tudástár

BME Gyerekegyetem: Az ország legnagyobb nyári tudományos tábora

UNIside | 2024-07-08
Hétfőn kilencedik alkalommal indult el Magyarország első gyerekegyeteme, a BME Gyerekegyetem, amely az ország legnagyobb nyári tudományos tábora is egyben. A 2015 óta működő tábornak köszönhetően a 8-14 éves diákok egy hétre a műegyetemi hallgatók bőrébe bújhatnak.

Több száz diák kóstolhat bele az egyetemi létbe

Már a tavalyi évben beteltek a helyek a BME Gyerekegyetemére, amely július 8-án nyitotta meg újra kapuit. Ebben a különleges táborban a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem elismert oktatói közel 300 általános iskolás diákot vezetnek be a természettudományok és a műszaki pálya izgalmas világába. A tábor során elhangzó előadások és szemináriumok szorosan kapcsolódnak a BME képzési területeihez, és olyan témák is terítékre kerülnek, mint a mesterséges intelligencia, a legújabb műegyetemi kisműhold és az önvezető autók.

Évekbe telhet, mire valaki bekerül a Gyerekegyetemre

Akik részt szeretnének venni Magyarország első Gyerekegyetemén, akár éveket is várhatnak. A BME 2015 óta szervezi ezt a népszerű felsőoktatási szimulációs tábort, amelyben 8-14 éves diákok egy hétre a műegyetemi hallgatók bőrébe bújhatnak.

A tábor keretében a résztvevők előadásokat hallgatnak és kiscsoportos szemináriumokon kísérleteznek, hasonlóan az egyetemi oktatáshoz. A Gyerekegyetem célja, hogy már fiatal korban megismertesse és megszerettesse a gyermekekkel a reál tantárgyakat, mindezt játékos és barátságos légkörben, gyakorlati tapasztalatokkal gazdagítva.

Milyen elvárásoknak kell megfelelni?

Ahogy a szervező fogalmaznak: “A gyerekegyetemen  nincsenek vizsgák, nincs tesztírás, nincs számonkérés. Csak az az elvárás, hogy kíváncsi legyél az egyetemi életre, nyitott legyél  meglepő és varázslatos dolgokra. Érdekeljen az, hogy mitől ilyen a természettudományos és a műszaki világunk, és milyenné válhatna, mi van a dolgok mögött, amiket nem látunk, milyen új dolgok várnak a jövőben a világunkra, amik még csak fejlesztés alatt állnak.

Érdekeljen az, hogy…

  • Hova csap a villám?
  • Mitől „okos” egy város?
  • Mit tesz-vesz, aki tőzsdézik?
  • Lesznek-e repülő autók vagy űrvárosok?
  • Hogyan mozognak az állatok?
  • Mi a titkosírás és a matematika kapcsolata?
  • Hogyan építhető időtálló híd?
  • Milyen alkatrészekből épül fel egy mobiltelefon?
  • Milyen az intelligens gyurma?

Egyszóval, érdekeljen a világ működése, légy kíváncsi a kulisszatitkokra.”

Nem csak nyáron vannak előadások!

Az idei tábor programjában 11 különböző előadás és 23 szeminárium szerepel. A rendezvény folyamatos sikerének köszönhetően a BME a nyári tábor után sem hagyja magukra a diákokat: az év során további előadássorozatokat szerveznek a Gyerekegyetem Plusz keretében. Ezeken az évente kétszer megrendezett előadásokon a hazai tudományos és innovációs élet elismert alakjai interaktív módon, a gyerekek számára is érthetően számolnak be a legújabb fejlesztésekről és tudományos eredményekről. 

Krediket gyűjthetnek a tanulók

2017-től pontrendszert vezettek be a diákok motiválására, amelybe beletartoznak az évközi szemináriumok is. A diákok a nyári táborok és az évközi rendezvényeken való részvétel során gyűjthetnek krediteket, hogy megszerezzék a jelképes Bagoly diplomát, arany vagy ezüst minősítéssel.

Érdemes regisztrálni!

Az óriási túljelentkezés miatt a Gyerekegyetem helyei már a turnusok lezárultával elfogynak, ezért a BME online regisztrációs platformot hozott létre a jelentkezések kezelésére. A szülők ezen a felületen nyújthatják be gyermekük részvételi igényét, amelyet a rendszer rögzít és szabad kapacitás esetén automatikusan jóváhagy. A jelentkezés a rendezvény honlapján található Gyerekegyetem Információs Rendszeren (GYIR) keresztül lehetséges. A szervezők célja, hogy minden gyermek legalább egyszer részt vehessen az általános iskola alsó és felső tagozatosai számára szervezett táborban.

A BME Gyerekegyetem nyári táboraiban eddig több mint 3600 általános iskolás diák vett részt, az első táborozók közül többen már egyetemi hallgatóként segítik a szervezést.

Tudtad, hogy nemrég nevezték ki a BME új rektorát?

Sulyok Tamás köztársasági elnök Charaf Hassan egyetemi tanárt, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar eddigi dékánját július 1-jei hatállyal kinevezte a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) rektorává.

Bővebben itt olvashatsz róla:

Kinevezték a BME új rektorát

Címkék: BME   BME Gyerekegyetem   Gyerekegyetem   tábor   tudomány