Példakép

BME-s diákok felbocsátották az első magyar szuperszonikus kutatórakétát

Tar Gábor | 2023-01-31
Sikeresen startolt a BME Aerospace Team által megépített kutatórakéta. A Műegyetem közel 30 fős hallgatói csapata 16 ezer munkaórát dolgozott a projekten.

A BME Aerospace Team által megépített 3 méter hosszú, szilárd hajtóanyagú, oktatási célú Aether-S nevű kutatórakéta repülés közben két tudományos kísérletet végzett.

Egy élő csontsejtekkel végzett orvosbiológiai és egy, a Föld mágnesességét mérő légkörfizikai kísérlet kapott helyet az eszközön. Erről tájékoztatott közleményében a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH), amely főtámogatója volt a kutatórakéta megépítésének.

16 ezer munkaóra

A január 26-án felbocsátott rakétát saját fejlesztésű számítógépes és kommunikációs rendszer működtette. A tartalékrendszert pedig kereskedelemben kapható eszközökből állította össze a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) csapata.

Az oktatási célú Aether-S nevű kutatórakéta 3 méter hosszú, szilárd hajtóanyagú (Fotó: NMHH)

A csapattagok a megalakulástól a versenyig 16 ezer munkaórát töltöttek a projekt megvalósításával. Tavaly augusztus közepéig a fejlesztés és a laboratóriumi tesztek zajlottak, majd ősszel következett az összeszerelés.

Alig másfél éve alakult meg a BME Aerospace csapata

A BME Aerospace csapata 2021 szeptemberében azért alakult, hogy egyetemi hallgatók és a legnevesebb hazai szakemberek tudását ötvözve szuperszonikus, szuborbitális rakétát tervezzenek, és szereljenek össze. A szuborbitális rakéták a hangsebességnél több mint kétszer gyorsabban repülnek, de Föld körüli pályára végül nem kerülnek.

A mostanra már közel 30 fős hallgatói csapat tagjai között egyaránt szerepel

• villamosmérnök,
  • mérnökinformatikus,
  • jármű-, gépész- és mechatronikai mérnök,
  • orvos,
  • csillagász,
  • geofizikus,
  • közgazdász,
  • jogász,
  • grafikus.

Ősszel is volt egy BME-s rakétasiker

Ősszel írtunk arról, hogy a Műegyetem egy másik rakétafejlesztő csapata, a mérnökjelöltekből álló BME Suborbitals a legjobb 10 között végzett a European Rocketry Challenge nemzetközi egyetemi rakétaversenyen. A BME Suborbitals kutatórakétája 3000 méteres magasságot ért el, majd épségben landolt.

Címkék: BME   BME Aerospace   egyetem   kutatás   kutatórakéta   NMHH