Ha te nem is így gondolod, de biztos találkoztál már olyannal, aki úgy vélekedik, hogy manapság egyre gyengülnek a személyes kapcsolatok, és egyre jobban elmagányosodik a társadalmunk. A kutatás többek között ennek az állításnak az igazságalapját kereste, illetve, hogy mit jelent nekünk magyaroknak a barátság.
Miért szakad meg egy idő után a legtöbb kamaszkori barátság?
Kezdjük is egy igazi közhellyel, amivel a válaszadók 87 százaléka egyetértett, miszerint „madarat tolláról, embert barátjáról”. Az már jobban megosztja a társadalmat, hogy „a kor előrehaladtával egyre nehezebb barátkozni„, de 57 százalék ezzel is egyetért, 29 százalék pedig bizonytalan. Valószínűleg azért értenek ennyien ezzel egyet, mert saját bevallásuk szerint a válaszadók 22 százaléka gyakran, 12 százaléka pedig nagyon gyakran érzi magányosnak magát.
A válaszadók nagy többsége, vagyis 67 százaléka szerint fontos, hogy a párunk a jóbarátunk is legyen. A korcsoportok között érdekes eltérések vannak az átlagtól. A 16-19 évesek 79 százaléka szerint elengedhetetlen része egy párkapcsolatnak a barátság, míg az 50-59 év közöttieknek csak a 62 százaléka gondolja így. Az idősebbek viszont sokkal nyitottabbak arra, hogy valakinek a volt párja a barátja legyen. Az átlag 25 százalékhoz képest 37 százalék tartja ezt természetesnek, a kutatás a több élettapasztalatot sejti az egyik okként.
A válaszadók 88 százalékának nincs ötnél több közeli barátja, ami nem nagy meglepetés. Ellenben azt nehéz elképzelni, hogy 3 százaléknak több, mint 10 közeli barátja van. A közeli barátok legtöbbje az azonos neműek közül kerül ki, csak 10 százaléknak van nagyobb arányban ellenkező nemű barátja.
Sajnos a baráti köröket gyakran érinti a kivándorlás, a válaszadók 46 százaléka legalább egy közeli barátja külföldön él. Még szomorúbb, hogy 65 százalékuknak már szakadt meg kapcsolata a távolság miatt. Ezek a számok valamennyire összhangban állnak azzal az egyetemistákról szóló kutatással, amiről már korábban beszámoltunk.
A kutatás elemzésében kiemelik, hogy a nők magasabb fokú szociális igényéről szóló sztereotípiára rácáfolva (vagy legalábbis azt némileg árnyalva) a nők körében magasabb a 3 közeli barátnál kevesebbel rendelkezők aránya a férfiakhoz képest (64 százalék az 56 százalékkal szemben), bár e különbséget részben magyarázhatja az, hogy az idősebb generációk soraiban nagyobb arányban fordulnak elő a nők a magasabb várható élettartalmuk miatt, és az idősebbek körében jellemzően gyengébb a baráti kapcsolatok intenzitása.
Az Opinio kutatásának további eredményeiről pedig itt olvashatsz. Többek között megtudhatod, mik a kizáró okai egy barátságnak, olvashatsz a barátok közötti tabutémákról, és arról is, hogy a magyarok általánosan milyen gyakran találkoznak a barátaikkal.