A sanghaji rangsor néven ismert, évente megjelenő Academic Ranking of World Universities (ARWU) listát készítő SanghaiRanking Consultancy a globális egyetemi rangsora mellett minden évben közzéteszi az egyes szakterületekre lebontott listáját (Global Ranking of Academic Subjects – GRAS) is.
Az először 2017-ben megjelent GRAS-lista öt nagyobb tudományterületen (természettudományok, mérnöki tudományok, élettudományok, orvostudományok,társadalomtudományok) belül 54 szűkebb szakterületen rangsorolja a világ egyetemeit öt szempont alapján. A vizsgált szempontok:
Az idei rangsorba 96 ország több mint 1800 egyeteme került be 5 ezer vizsgált intézmény közül.
Magyarországról kilenc egyetem szerepel a különböző szakterületi listákon. Közülük a legtöbb területen az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) került a világ legjobb intézményei közé, miután kilenc tudományterületen is rangsorolták.
Az ELTE után a Semmelweis Egyetem következik a sorban hat szakterület listáján való szerepléssel, a harmadik helyet pedig a Szegedi Tudományegyetem szerezte meg, miután három tudományterületen rangsorolták. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), a Debreceni Egyetem (DE), a Budapesti Corvinus Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem (PTE) kettő, míg a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, valamint az Állatorvostudományi Egyetem egy szakterületi rangsorban kapott helyet.
Az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának épülete (Fotó:123rf)
Az ELTE a tavalyi hat szakterület (fizika, matematika, pszichológia, légkörtudomány, biológia, ökológia) után idén további három tudományterület (politikatudomány, közegészségügy, neveléstudomány) rangsorában kapott helyet, a legjobb eredményt pedig a fizika területén érte el (101-150. helyezés). A hazai egyetemek közül csak az ELTE-nek sikerült egy adott szakterületen a világ 150 legjobb egyeteme közé kerülni.
A fizika mellett a további nyolc szakterületen is az ELTE érte el a legjobb helyezést a hazai egyetemek körében, igaz, négy esetben (matematika, ökológia, politikatudomány, közegészségügy) holtversenyben.
A ShanghaiRanking Consultancy által elkészített másik listában, a felsőoktatási egyetemek összesített teljesítményét értékelő globális rangsorban (Academic Ranking of World Universities – ARWU) is az ELTE érte el a legjobb eredményt a hazai egyetemek közül holtversenyben a Semmelweis Egyetemmel (601-700. helyezés).
Az ELTE helyezései az egyes szakterületi listákon (zárójelben a hazai egyetemek közötti helyezés):
A hat szakterületi listán szereplő Semmelweis Egyetem (SE) a klinikai orvostudomány, a gyógyszerészeti tudomány és a fogorvostudomány terén is a 201-300. helyet szerezte meg, míg az orvosi technológia terén a 301-400. helyre rangsorolták. A biológiai és humánbiológiai szakterületen pedig a 401-500. helyezést érte el. A hat terület közül ötben a legjobb eredményt elérő hazai egyetemnek számít az SE, míg a biológia terén az ELTE mögött második a hazai rangsorban.
Az SE helyezései az egyes szakterületi listákon (zárójelben a hazai egyetemek közötti helyezés):
A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) három szakterületi listán kapott helyet, a fizika területén a 301-400., a klinikai orvostudomány terén és a gyógyszerészeti tudomány terén pedig a 401-500. helyre rangsorolták. Ezzel mindhárom tudományterületen a hazai egyetemek között a második helyen szerepel (a klinikai orvostudomány terén a Pécsi Tudományegyetemmel holtversenyben).
Az SZTE helyezései az egyes szakterületi listákon (zárójelben a hazai egyetemek közötti helyezés):
A ShanghaiRanking Consultancy egyetemek összesített teljesítményét értékelő globális rangsorában (ARWU) az SZTE a 701-800. helyezést érte el, ami a harmadik legjobb eredményt jelenti a hazai egyetemek között.
Az SZTE egy másik, szintén nyáron megjelent globális felsőoktatási rangsorban, a Quacquarelli Symonds (QS) londoni elemző cég idei felmérésében viszont a legjobb eredményt elérő hazai egyetemnek bizonyult a globális QS-listán elért 551-560. helyezésével.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) két szakterületen (gépészmérnöki tudomány, matematika) került fel a világ legjobb egyetemeinek listájára, mindkét kategóriában a 201-300. helyezést érte el. Ezzel e két tudományterületen a legjobb hazai egyetemnek számít (matematika terén holtversenyben az ELTE-vel.)
A BME helyezései az egyes szakterületi listákon (zárójelben a hazai egyetemek közötti helyezés):
Az egyetemek összesített teljesítményét értékelő globális rangsorban (ARWU) pedig a BME a 901-1000. helyezést érte el, ami a negyedik legjobb eredményt jelenti a hazai egyetemek körében.
A Budapesti Corvinus Egyetem két kategóriában (politikatudomány, gazdaságtudomány) került a világ legjobb egyetemei közé. Politikatudomány terén 301-400., míg gazdaságtudomány terén 401-500. helyezést ért el, ezzel mindkét kategóriában a legjobb hazai egyetem (politikatudomány terén az ELTE-vel holtversenyben).
A Corvinus helyezései az egyes szakterületi listákon (zárójelben a hazai egyetemek közötti helyezés):
A Pécsi Tudományegyetem (PTE) is két szakterületen (klinikai orvostudomány, közegészségügy) kapott besorolást, mindkét esetben 401-500. helyezést. Ezzel közegészségügy területen az ELTE-vel holtversenyben a legjobb hazai egyetem, míg a klinikai orvostudomány terén második a hazai rangsorban az SZTE-vel holtversenyben.
A PTE helyezései az egyes szakterületi listákon (zárójelben a hazai egyetemek közötti helyezés):
A két szakterületi rangsorban szereplő Debreceni Egyetem (DE) a fizika és az ökológia terén került be a világ legjobb egyetemei közé, mindkét területen 401-500. helyezéssel. Ökológia területen ezzel az ELTE-vel holtversenyben a legjobb magyarországi egyetem, míg fizika terén harmadik a hazai rangsorban.
A DE helyezései az egyes szakterületi listákon (zárójelben a hazai egyetemek közötti helyezés):
Az Állatorvostudományi Egyetem pedig saját tudományterületén a 151-200. helyre került, míg a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem ugyanezen szakterületen a 201-300. helyre.