Példakép

Ezek a tanárok kaptak idén Artisjus-díjat

Tar Gábor | 2022-12-16
Tizenegy pedagógus kapott idén díjat az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesülettől. Olyan tanárokat – köztük egyetemeken oktató pedagógusokat – ismertek el, akik kiemelkedően fontos munkát végeznek a zene és az irodalom oktatásában.

December 14-én adták át az idei Artisjus-díjakat. Tizenegy előadóművész mellett tizenegy pedagógus vehette át az elismeréseket a szerzői egyesület székházában.

Olyan előadóművészeket díjaztak, akik rendszeresen kortárs magyar műveket tűznek műsorukra, valamint olyan pedagógusokat ismertek el, akik kiemelkedően fontos munkát végeznek a zene és az irodalom oktatásában.

Ez évtől irodalomtanárokat is jutalmaznak

2022-től nemcsak a kortárs magyar zene, hanem a kortárs magyar irodalom terjesztésének kiemelkedő képviselőit is díjazza a szerzői egyesület.

Az Artisjus Pedagógusi Díjjal azokat a zenepedagógusokat, valamint magyar nyelv- és irodalomtanárokat jutalmazzák, akik tanári pályafutásuk során nagy hangsúlyt fektetnek a kortárs magyar zene, illetve irodalom terjesztésére

– olvasható az Artisjus idei díjátadásról szóló közleményében

Az idei díjazott pedagógusok között általános iskolában, művészeti szakgimnáziumban és egyetemen oktató tanárok is megtalálhatók.

Artisjus Pedagógusi Díjat az alábbi 11 tanár kapott:

  • Birta Miklós: dzsessz-gitár előadóművész, tanár. A Kodolányi János Egyetem Könnyűzenei Tanszékének mestertanára, a Budafok-Tétényi Nádasdy Kálmán Alapfokú Művészeti Iskola tanára, 2014-től a Budapest Jazz Orchestra állandó tagja.
  • Elek István: szaxofonművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszék-szaxofontanára. Jelenlegi formációi: Elek István Quartet; Fusio Group; Equinox Zenekar; Tompox BJC Big Band; Black Diamond Big Band.
  • Götz Nándor: klarinét-szaxofonművész, művésztanár, zeneszerző.  A Zenélő Budapest fesztivál ötletgazdája és művészeti vezetője. A Bartók Béla Konzervatórium Új Zenei Projekt audiovizuális műhelyének vezetője.
  • Kelemen Erzsébet: író, költő, drámaíró, irodalomtörténész, szaktanácsadó és minősített kutatótanár. A debreceni Szent József Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium tanára. Rendhagyó irodalomórákat tart, vers- és prózaíró diákokkal foglalkozik. A Katolikus Pedagógiai Intézet szaktanácsadója, minősített kutatótanár. Az Oktatási Hivatal magyar nyelv és irodalom tantárgyi munkájának résztvevője.
  • Nagy Márta: zongoraművész és zenepedagógus. A Weiner Leó Zeneművészeti Szakgimnázium korrepetítora és aktív koncertező művész. Többek között Sass Sylvia, Tokody Ilona, Temesi Mária operaénekesek kurzusainak oktatója. A Magyar Művészeti Akadémia ösztöndíjasaként az 1900 után keletkezett magyar versek magyar zeneszerzők által megzenésített dalait és kórusműveit katalogizálta.
  • Pleskonics András: tanár, újságíró. A Szegedi Tudományegyetem Rocktörténet és az ezredforduló szelleme elnevezésű kurzusának elindítója és vezetője. A Könnyűzene történet c. érettségi tantárgy kidolgozója, a Premier Művészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Intézmény pedagógiai szaktanácsadója és óraadó tanára, zenei ismeretterjesztő, népszerűsítő előadások előadója.
  • Réti Tamás: zongoraművész, zenepedagógus. A Tóth Aladár Zeneiskola Alapfokú Művészeti Iskola zongoratanára, igazgatóhelyettese, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem gyakorlatvezető mentortanára. Jelenleg a Pécsi Tudományegyetem Oktatás és Társadalom Neveléstudományi Doktori Iskola hallgatója.
  • Szabó István: ütő kamaraművész, ütőhangszer és kamarazene tanár. A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar főiskolai tanára, a SONUS ütőegyüttes művészeti vezetője, a Besztercebányai Művészeti Akadémia (Szlovákia) Zeneművészei Kar docense.
  • Szabó Soma: karmester, karnagy. A Nyíregyházi Cantemus Kórus művészeti vezetője, karnagya, a Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium tanára, a Nyíregyházi Egyetem adjunktusa és a Szabolcsi Szimfonikus Zenekar vezető karmestere.
  • Szecsődi Ferenc: hegedűművész. A Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Kar egyetemi tanára, a Szegedi Hegedűegyüttes alapítója és művészeti vezetője.
  • Vörös Tamás: basszusgitáros, nagybőgős, zeneszerző. A Hang-Szín-Tér Művészeti Szakgimnázium alapítója, művészeti igazgatója, dzsessz- és zenetörténet tanára, zenekari gyakorlat vezető, a Vörös Tamás Project vezetője.

A pénzjutalommal járó szakmai elismerések odaítéléséről az Artisjus szerzőkből és zeneműkiadókból álló testületei döntenek.

Vörös Tamás basszusgitáros, nagybőgős, zeneszerző. A Hang-Szín-Tér Művészeti Szakgimnázium alapítója, művészeti igazgatója (Fotó: Artisjus/Vincze Kata)

Az Artisjus Zenei Alapítvány 2007-től 2012-ig díjazta az akkreditált alap- és középfokú zenei oktatásban kiemelkedő teljesítményt nyújtó zenepedagógusokat. 2018-ban az Artisjus Egyesület gondozásában indult újra a díj.

Két másik tanári díjat is átadtak az utóbbi hetekben

Pár napja számoltunk be egy másik tanári díj átadásáról, ugyanis újabb nyolc tanár kapta meg a Rátz Tanár Úr Életműdíjat a természettudományos oktatásban végzett munkája elismeréseként. Az életműdíjat azok a középiskolai és általános iskolai tanárok kapják, akik a matematika-, fizika-, kémia-, valamint biológiaoktatás területén kimagasló szerepet töltenek be a tantárgyak népszerűsítésében és a tehetséggondozásban.

Novemberben pedig 11 természettudományokat oktató középiskolai tanár vehette át a Pécsi Eszterről elnevezett díjat a Műegyetemen. A BME mellett működő Pro Progressio Alapítvány által alapított díj ez évtől viseli az első magyar mérnöknő, Pécsi Eszter nevét, hogy ezzel is ösztönözzék a középiskolás lányokat: válasszák a műszaki-tudományos pályát.

Címkék: Artisjus   díj   egyetem   irodalom   pedagógus   szakgimnázium   tanár   zene