A legegyértelműbb lehetőség, amely mindenkinek azonnal az eszébe jut, hogy ápolóként érdemes elhelyezkedni, ám ez a diploma jóval több lehetőséget rejt magában azoknak, akik más területek iránt érdeklődnek. A leggyakrabban betöltött munkakörök az ápolás és betegellátás diplomát szerzett hallgatók között a dietetikus és táplálkozási tanácsadó, a gyógytornász, a mentőtiszt, csak ezután jön az ápoló és végül pedig a szülésznő.
Fontos megjegyezni, hogy a leggyakrabban betöltött munkakörökön belül is rengeteg lehetőséget vehetünk számba, hiszen nemcsak az állami vagy a magánellátásban való elhelyezkedésben lehet választani. Sok munkakörnél a saját vállalkozás indítása is jó ötlet lehet azoknak, akik keményebb fába vágnák a fejszéjüket. A leggyakrabban választott munkakörök egyben olyan szakképzettségek is, amelyeket a diploma mellé, egyetemi tanulmányaitok során szerezhettek meg. (Ezeket később részletesen ismertetjük).
Az ápolás és a betegekről való gondoskodás az emberiség történelmével egyidős foglalkozás. (Fotó: Pexels)
Az ápolás és a betegekről való gondoskodás az emberiség történelmével egyidős foglalkozás. Az ókori kultúrákban is voltak már előírások arra, hogy miként kell a betegekkel foglalkozni, majd a kereszténység megjelenésével ezeket a feladatokat átvették a szerzetesrendek. A 19. században az orvostudomány rohamos fejlődése az ápolásra is kihatott.
A betegellátás javításának egyik úttörője Florence Nightingale volt, aki arisztokrata hölgy létére határozta el 25 éves korában, hogy ápoló lesz, döntésével nagy port kavarva. A krími háború (1853–1856) során ápolóként tapasztalta meg a borzalmas kórházi körülményeket, ahol gyakran a higiénia hiánya okozta a sebesültek halálát. Újításokat vezetett be a takarítás és élelmezés terén, amellyel a halálozási rátát jelentős mértékben csökkentette.
A hazai ápolás kiemelkedő alakja Kossuth Zsuzsanna volt, akit országos főápolónővé neveztek ki 1849-ben. Betegápolási egyleteket alapított, így vonva be a nőket a betegápolási munkába és a tábori kórházak szervezésébe. Emlékét a Kossuth Zsuzsanna-díj őrzi.
A filmek világa is szívesen örökíti meg az ápolók nem mindennapi életét. Egyszerre szívhez szóló és nevettető, ápoló és ápolt különös és különleges kapcsolatát megjelenítő film a 2011-es Életrevalók. A francia film egy baleset után tolószékbe kényszerült gazdag arisztokrata és az általa ápolónak felfogadott külvárosi gettóból származó srác kapcsolatát mutatja be. Driss (Omar Sy) frissen szabadult a börtönből, Philippe (François Cluzet) pedig meglátja a benne rejlő potenciált, holott első ránézésre egyáltalán nem tűnik alkalmasnak a feladatra. Sok vicces és őrült közös élményen mennek át, míg összeszoknak és jó barátok lesznek.
Egyszerre szívhez szóló és nevettető, ápoló és ápolt különös és különleges kapcsolatát megjelenítő film a 2011-es Életrevalók. (Fotó: Wikimedia)
Angolul jelenleg nem indul alapképzés, de ezen a néven található: Nursing and Patient Care.
Ha már a felsőoktatás előtt szeretnél ápolási és betegellátási képesítést szerezni, akkor érdemes olyan középiskolát választanod, ahol ilyen szakok indulnak és tanulhatsz egészségügyi, természettudományos, szociális, közgazdasági tárgyakat. Az ezekből tett érettségi „ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy” vagy „szakmai előkészítő vizsgatárgy” néven előnyt jelenthet a felvételi eljárás során.
2024-től a többletpontokat felváltják az intézményi pontok. Vagyis 100 pont esetében az egyetemek maguk dönthetik el, mire adnak pluszpontokat a diákoknak. Szakképzésért intézményi pontot azonban továbbra is adhatnak majd az egyes egyetemek.
Ápolás és betegellátás szakon a végzett hallgatók diplomájában a végzettség szintje (alap) és a szakképzettség kerül megjelölésre, amelyek az alábbiak lehetnek:
Egyetem választásnál érdemes odafigyelni arra, hogy melyik intézményben milyen szakképzettségek szerezhetőek!
A szakmai gyakorlat időtartama 14 hét. A szakmai gyakorlat további követelményeit a szak tanterve határozza meg. Ezek a követelmények minden szakképzettségi terület esetében más és más, attól függően, hogy az adott szakterület a betegellátás mely területével foglalkozik. A szülésznők esetében például követelmény várandós anyák gondozása és felügyelete, szülések önálló levezetése. Az ápoló szakirány szakmai gyakorlatára vonatkozó további követelmény, hogy azt egy adott klinikai területen szerezheti meg a hallgató. A további követelményeket az egyes intézmények tanterveiben találhatod.
Az ápoló és betegellátó szakember képes hatékony beavatkozásokat megtervezni az egyén egészségének javítása érdekében, tanácsot adni. (Kép: Pexels.com)
Ezzel az alapszakkal a következő mesterszakok várnak: kiterjesztett hatáskörű ápoló, egészségügyi menedzser, fizikoterápia, komplex rehabilitáció, szülészeti-nőgyógyászati szonográfia és táplálkozástudományi szak. A megfelelő plusztárgyak teljesítésével az alapszakodtól valamennyire eltérő mesterképzést is választhatsz.
A ápolás és betegellátás képzéssel kapcsolatos legújabb rangsorokat az UNI 2023 kiadványunkban olvashatjátok el, amit itt tudtok megvásárolni.
További részleteket a szakról a felvi.hu oldalán olvashattok.