Akár 375 ezer forintos féléves ösztöndíjra is pályázhatnak a pedagógus hallgatók

Tar Gábor | 2022-09-27
Október 16-ig jelentkezhetnek a pedagógus hallgatók a Klebelsberg Képzési Ösztöndíj Programban (KKÖP) elnyerhető tanulmányi támogatásra ebben a tanévben.

A kormányzat által 2013-ban elindított, a pedagógus-utánpótlás biztosítását célzó Klebelsberg Képzési Ösztöndíj Program (KKÖP) keretében a pedagógus hallgatók egy félévre 125, 250 vagy 375 ezer forint összegű ösztöndíjat nyerhetnek el, valamint a diploma megszerzése után garantáltan a képzettségüknek megfelelő állást biztosítanak számukra – olvasható a Klebelsberg Központ közleményében.

A pályázatok elbírálása a tanulmányi eredménytől függ, illetve attól, milyen szakon tanul az ösztöndíjas, és hogy a munkavállalásához az ország melyik régióját preferálja.

A programban azok vehetnek részt, akiket a pályázat benyújtásának időpontjában

• egységes, osztatlan tanárképzést,
  • vagy gyógypedagógia alapképzést,
  • vagy tanító alapképzést

biztosító felsőoktatási intézménybe vettek fel. Továbbá jelentkezhetnek azok is, akik nem most kezdték meg tanulmányaikat.

A pályázatokat elektronikus formában, valamint postai úton/ügyfélkapun keresztül is be lehet nyújtani, aminek határideje: október 16. Elektronikus úton a http://osztondij.e-kreta.hu felületen lehet jelentkezni, míg postai úton az alábbi címre kell megküldeni a pályázatot:

• Klebelsberg Központ, Klebelsberg Képzési Ösztöndíj Program,
  • 1054 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 42-46.

A 17 oldalas pályázati felhívás itt érhető el.

Fotó: pexels.com

A program keretében kiemelten támogatott szakok:

• informatikatanár/informatikatanár (digitális kultúra)
  • matematikatanár
  • testnevelő tanár
  • biológiatanár
  • fizikatanár
  • kémiatanár
  • technika, életvitel-és gyakorlat-tanár /technika-és tervezés tanár
  • természetismeret-környezettan tanár/ természettudomány-környezettan tanár
  • rajz-és vizuális kultúra tanár/vizuális kultúra tanár
  • ének-zene tanár

Az előző, 2021/2022-es tanévben összesen 588 hallgató nyújtott be sikeres pályázatot a program keretében. A pályázók közül

• 204 hallgató gyógypedagógusnak tanul,
  • 199 hallgató osztatlan tanárképzésben,
  • 185 hallgató pedig a tanítói alapképzésben vesz részt.

A program 2013/2014-es tanévben történt elindítása óta közel 4700 hallgató kapott ösztöndíjat összesen mintegy 7 milliárd forint értékben.

2018 szeptembere óta pedig közel 1300 pedagógus végzettséget és szakképzettséget szerzett ösztöndíjas helyezkedett el köznevelési intézményekben. A pedagógusi munkavégzés időtartama kötött, legalább addig tart, ameddig a hallgató az ösztöndíjat kapta.

A KSH 2021/2022-es tanévre vonatkozó előzetes adatai szerint az általános iskolákban 74 ezer főállású pedagógus dolgozott, így országosan az egy pedagógusra jutó tanulók száma 9,7 fő volt. A középfokú intézményekben pedig főállású pedagógusként több mint 42 ezren dolgoztak az előző tanévben – derül ki a statisztikai hivatal előzetes adataiból.