Free

A szüleid tényleg jobban tudják, mi kell neked, mint te?

Szádeczky-Kardoss Klára | 2022-11-16
Nem tudod eldönteni, hogy te vagy pedig a szüleid tudják jobban, hogy mi a legjobb neked? Bizonytalan vagy benne, hogy csak jót akarnak? A Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) mentálhigiénés videósorozatában erről lesz szó Szántó Szilvia életvezetési tanácsadó közreműködésével.

A szüleid szeretik, ha az ő elképzeléseik szerint történnek a dolgok?

Egy bizonyos életkorig természetesen a szülők azok, akik helyesebben tudják felmérni az adott helyzetet, tapasztalatuk segítségével mérlegelnek és döntenek. Ahogy a gyerek növekszik, egyre több tudás birtokába kerül, rendre több döntést tud saját maga is meghozni. Ez igaz lehet olyan fontosabb helyzetekre, mint az iskolaválasztás, de olyan elsőre egyszerűbb témákra is, mint a hajviselet, vagy vásárláskor a ruhák és cipők kiválasztása.

A szülők igyekeznek megóvni a hibáktól a gyermeküket, de ez néha visszafelé is elsülhet. Például pályaválasztásnál egy olyan szakirányra terelik tovább, ami biztos állást és pénzt jelent a későbbiekben. Azt azonban nem veszik figyelembe, hogy esetleg a tanulás, majd később a munkavállalás is szenvedés lesz neki, mert valójában nem illik hozzá a választott hivatás, és mást sokkal szívesebben csinált volna.

Hogyan lehetsz teljes értékű felnőtt, ha mindig más dönt helyetted?

Úgy érzed, hogy alárendelt vagy a családban, mint egy kisgyerek, közben már fiatal felnőtt vagy? Megmondják neked mit, hogyan kell csinálni, majd ellenőrzik is? A saját lakásodban is úgy viselkednek, mintha az ő birodalmuk lenne? Ha önállósodni próbálsz, vagy szerintük rossz döntést hozol, akkor érzelmi zsarolásba kezdenek? Bűntudatot vagy szégyent keltenek benned, hogy irányítsanak téged?

Forrás: Pexels

Nehéz meghúzni a határt, meddig engeded meg a szüleidnek ezt a viselkedést. A helikopterszülőkről már korábban írtunk, folyton ott keringenek a gyerekük felett, hogy ellenőrizzék őt. Kontrollálni próbálják döntéseit, nem tartják tiszteletben a magánszféráját és igyekeznek erőteljes függésben tartani. Így a gyereknek nem lesz a későbbiekben önbizalma, nem tapasztalja meg, hogy a döntéseinek következményei vannak. Nem tanulja meg képviselni magát, az önérvényesítést és az életben való boldogulást. Lényegében nem engedik, hogy felnőjön a saját gyerekük.

Ha az ilyen szülők gyermekei nem húzzák meg a határt időben, amikor felismerik, hogy ez nem helyes, sőt kifejezetten káros, akkor a későbbiekben hasonló dinamikájú párkapcsolatokban találhatják magukat. A függőségeket okozó párkapcsolatokban manipulációnak lesznek kitéve, ugyanúgy, ahogy a szüleikkel történt.

Szükséged van segítségre?

Korábban már szó esett arról, hogy mik azok a problémák, amelyekkel leggyakrabban megkeresik a mentálhigiénés tanácsadókat a fiatal felnőttek. Miben és hogyan találhatjuk meg a lelki biztonságunkat a mai világban. Milyen, amikor saját magad bántod a gondolataiddal. Hogyan tudod kezelni, ha szüleid túlzásba viszik az aggódást. Arról is olvashattál, mit is jelent pontosan a mentális egészség és a mentálhigiéné. Mennyire fontos észrevenni, ha lelkileg nem vagyunk egészségesek, és milyen  jó, ha tisztában vagyunk vele, mit is tehetünk annak érdekében, hogy mentálisan egészségesebbek, erősebbek legyünk.

Továbbá arról is írtunk, hogy a felsőoktatásban sok helyen van lehetőséged segítséget kérni, ha úgy érzed a problémád túlnőtt rajtad.

A BGE videósorozatának ötödik részének témája: Szántó Szilvia egy kliense által engedélyezett eset bemutatása után beszél a mérgező szülői viselkedésről, és arról, milyen következményei vannak, ha a szülő akadályozza a gyermekét, illetve később a fiatal felnőttet az önálló döntéshozatalban. Kitér arra is, mi húzódhat meg az ilyen típusú szülői viselkedés hátterében, illetve, hogyan tudod a helyzetet kezelni.