Uni

A rossz példa is lehet jó, ha a diploma a kérdés

Haiman Éva | 2023-02-03
Tanulj tovább, szerezz diplomát! – erre biztat az UNIside most mindenkit, aki továbbtanuláson gondolkodik. Még egyetemre járó vagy már végzett hallgatókat kérdeztünk arról, miért fontos a továbbtanulás, a diploma. Repa Tamás a Budapesti Gazdasági Egyetem Külkereskedelmi karán tanul, kereskedelem és marketing szakon másodéves. Őt elsősorban a jobb elhelyezkedési lehetőségek és a magasabb fizetés motiválta abban, hogy továbbtanuljon.

Miért döntöttél a továbbtanulás és konkrétan a kereskedelem és marketing szak mellett, mi motivált?

A továbbtanulási döntésembem az játszotta a döntő szerepet, hogy mindig is érdekelt az egyetem, az egyetemi élet. Manapság pedig már szinte elengedhetetlen a diploma. Igazából nem a szak érdekelt, inkább az, hogy ide könnyebb volt bejutni. A BGE Külkereskedelmi Kar népszerű, és olyan diplomát tud adni, amivel majd később könnyedén el tudok helyezkedni szinte bárhol.
Motivált még az is, hogy a marketing és kereskedelem tanulásával kicsit jobban rálátok a világra, könnyebben megértem a történéseket. Legyen szó pénzügyről, tőzsdéről, vállalkozásokról stb.

 

„Szerintem a mai világban már lassan ott tartunk, hogy mindenhova kelleni fog legalább egy diploma.” (Fotó: Repa Tamás)

 

A tudáson kívül mit ad neked az intézmény?

Az egyetemen nagyon sok mindenkit meg lehet ismerni, sok barátra találhat az ember. Velük együtt új élményekben volt részem. Számtalan dolgot másképp látok, továbbá itt megtanulhatom, miképpen fektessek be a tőzsdén, vagy miben tartsam a pénzem. Rálátok már, milyen egy vállalkozás, így a későbbiekben már lesz tapasztalatom, ha saját vállalkozást szeretnék indítani. Ha állást vállalok, tudni fogom, milyen egy jó vezető, mire kell figyelnem a munkával kapcsolatban, hogy magasabb pozícióba léphessek. De akár már egy állásinterjúnál is sikeresebb lehetek a bemutatkozás alkalmával. Ezekre mind-mind megtanított az egyetem.

 

Mit gondolsz, miért jó ma diplomásnak lenni?

Szerintem a mai világban fontos a diploma. Úgy vélem, hogy kezdőként előnyt jelenthet már akkor is, amikor valaki egy állásra jelentkezik, mert magasabb kezdőfizetést tud elérni. Több lehetőség áll nyitva a munkaerőpiacon a diplomások előtt, főleg, ha nem csak egy, hanem több diplomája is van valakinek. Lassan ott tartunk, hogy mindenhova kelleni fog legalább egy ilyen végzettség.

Van egy ismerősöm, aki félbehagyta az egyetemet. Elment dolgozni, viszont nem olyan magas a fizetése, mint szeretné. Ma már ő is látja, hogy a jelenlegi munkahelyén is jobban kereshetne diplomával. Számomra ez a rossz példa arra volt jó, hogy tudjam: ha belevágok, akkor ne hagyjam félbe az egyetemet. Még ha szenvedés is, csináljam végig, mert meglesz majd az eredménye.

 

Mit javasolsz azoknak, akik még nem tudták eldönteni, megcélozzanak-e valamilyen egyetemet, vagy inkább dolgozni menjenek diploma szerzése helyett? Működhet a kettő egymás mellett?

Akik még nem tudnak dönteni, de van munkalehetőségük, és inkább pénzt keresnének, azok szerintem dolgozzanak. Tanulni, egyetemre járni szinte bármikor lehet, bár nem tudom, mennyivel nehezebb idősebb korban, esetleg család mellett. Az egyetemet, ahová én járok, munka mellett is lehet végezni, én is így csinálom. Nappali vagy levelező tagozaton is megtalálható az egyensúly, viszont arra figyelni kell, a sok munka ne menjen a tanulás rovására.