Lehet, hogy először és utoljára hároméves korunkban beszélünk arról, hogy a szájhigiénia és a fogak egészsége mennyire meghatározó. Mondhatni képet ad a teljes egészségünkről és arról, mennyire figyelünk oda és gondoskodunk jól magunkról. A bajt pedig e téren tényleg megéri megelőzni, mert helyrehozni fájdalmas, idő- és pénzigényes.
A szánkban természetes, hogy sok baktérium él. Ezek nagyrészt ártalmatlanok, fogmosással és ápolással kordában tarthatók. Csak akkor okoznak gondot, ha elburjánzanak, ekkor alakulnak ki fog- és fogínyproblémák. Egy kezeletlen, elterjedő fertőzés pedig még olyan súlyos betegségeket is okozhat, mint a szív- és a tüdőgyulladásos megbetegedései.
A szájban megtalálható baktériumok mintegy fele a nyelven él, fogmosáskor mégis sokan megfeledkeznek a nyelv megtisztításáról. Nemcsak a fogszuvasodás kialakulásához van köze, hanem a rossz lehelethez is. A fogkefe is alkalmas a nyelv megtisztítására, de vannak kifejezetten e célt szolgáló eszközök is. A lényeg, hogy a nyelvünk tisztántartása is része a fogmosásnak.
A két, látszólag egymásnak ellentmondó állítás közül egyik sem igaz. Önmagában attól, hogy valaki sok cukrot eszik, nem lesznek szuvasak a fogai. A fogszuvasodástól nem ment meg az sem, ha például cukros üdítők helyett cukormenteset fogyasztunk. Legyen szó akár cukros ételekről, akár cukormentes üdítőkről, ami megtámadja a fogzománcot, azok a savak, amelyeket előbbi esetben azok a baktériumot termelnek, amelyek a szánkban levő cukrot eszik, utóbbi esetben pedig az üdítők savassága okozza a kárt.
Forrás: Pexels.com
A fehér fogak körüli felhajtás, a rengeteg fogfehérítő szolgáltatás és eszköz igénybevétele valójában egyéni preferencia kérdése. A fogorvosok ugyanis nem a fog színét nézik, amikor fogaink egészségéről akarnak képet alkotni. A száj egészségének legfontosabb jelei ugyanis a lehelet és a fogzománc állapota.
Ha túl erősen súroljuk a fogainkat fogmosás közben, felsérthetjük a fogzománcot és hozzájárulhatunk a lyukak kialakulásához. Így a legjobb az, ha puhább fogkefével és nyomás nélkül mossuk fogainkat.
Manapság már egyre több felnőtt vesz igénybe fogszabályozást, és ez szerencsére már nem hatalmas drót szájkosarat jelent, hanem sok esetben alig észrevehető eszközöket. Sosem késő nekivágni a fogsorunk kijavításának, különösen akkor, ha a mindennapokban is zavaró problémákat tapasztalunk harapás vagy fogmosás közben.
A fogfájás mindig bajt jelent, ha elmúlik, az nem azért történik meg a probléma megszűnt. A fogak szuvasodása során akkor jelentkezik fájdalom, amikor a lyuk elér egy ideget. Ha ez elmúlik, akkor az ideg valószínűleg elhalt, és ettől még ugyanúgy érdemes mihamarabb fogorvoshoz menni.
Ahogy öregszünk, a fogak állapota változik, így más és más kihívásokkal szembesülünk ezen a téren is. De ez nem jelenti, hogy a megfelelő száj- és fogápolási rutin mellett nem lehetnének egészséges fogaink bármilyen életkorban. Ehhez persze fontos nem elhanyagolni az egészségünknek ezt a területét sem.