Nemes Nagy Ágnes 101 évvel ezelőtt, január 3-án látta meg a napvilágot Budapesten. 17 évesen kitüntetéssel érettségizett a Baár-Madas Református Leánygimnáziumban. Öt évvel később szerzett diplomát a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, magyar-latin-művészettörténet szakon.
Sosem használt álnevet, mindig a saját nevén publikált. Első verseskötete 1946-ban jelent meg Kettős világban címmel. Férjével, Lengyel Balázzsal ebben az évben alapították meg az Újhold című folyóiratot, amely csak két évadot élt meg, 1948 őszén betiltották.
Fotó: Fortepan
Jelentős mértékben tanulmányozta a II. világháborút, annak következményeit. 1947 és 1948 augusztusa között először a Római Magyar Akadémián, majd egy párizsi tanulmányúton járt emiatt.
Műfordítói tevékenysége is jelentős, elsősorban francia és német nyelvű írásokat fordított. Olyan neves szerzők verseit fordította, mint Victor Hugo vagy Saint-John Perse, továbbá olyan híres drámaírók munkáit, mint Moliére, Corneille vagy Racine.
Pedagógusként négy éven át dolgozott: 1954-től 1958-ig volt a budapesti Petőfi Sándor Gimnázium tanára.
Esszéit 1975-től kezdődően kezdte el publikálni, főként verselemzéseket. Babits Mihály költői portréjának önálló kötetet szentelt. Írásaira a tárgyszerűség, az eleven szemléletesség és a személyesség különleges ötvözete volt jellemző.
Az 1970-es évekre olyannyira a magyar irodalmi élet meghatározó alakjává vált, hogy külföldi felolvasóesteken és nemzetközi írótalálkozókon is képviselte hazánkat. Többek között 1979-ben négy hónapot töltött az amerikai Iowában, az Iowai Egyetemen, egy nemzetközi írótáborban.
Fotó: Fortepan
69 évesen hunyt el, 1991. augusztus 23-án. Halálát daganatos megbetegedés okozta, ami nagyon megkeserítette utolsó éveit. A Farkasréti temetőben helyezték végső nyugalomra.
Ha érettségire készülsz, vagy csak szeretnél többet megtudni a magyar tárgyias líra megújítójáról, a Nemzeti Köznevelési Portál az egyik hely, ami ebben a segítségedre lesz. Az m5 érettségire felkészítő műsorsorozatának a költővel foglalkozó epizódja szintén hasznos mankód lehet. Ha pedig kíváncsi vagy rá, hogy például a 2011-es középszintű érettségin hogyan kellett értelmezni Nemes Nagy Ágnes: Párbeszéd a mai versről című írását, ide kattints.